Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žena a muž

22. 6. 2015

11054380_814266921989120_6269682177134302908_n.jpg

 

Muž je ten, kdo by měl ve vztahu udávat řád a bezpečí. Naopak žena by měla dávat péči a důvěru. Bohužel většina vztahů je nastavena proti této přirozenosti vlivem špatné výchovy. Ženy, které mají doma nefunkčního představitele řádu (a je jich více, než by se mi líbilo), berou určování domácího řádu do svých rukou. Tím však nemohou plně vykonávat svou ženskou funkci laskavé péče a podpory. Dětem pak chybí nejenom otcovský vzor, který je nefunkční, ale postrádají i mateřskou péči a důvěru, protože se žena pasuje více do role muže. Takové ženy používají své muže pouze jako represivní složku, která má řád v rodině vynutit, až když v jeho nastolení žena sama selhala. Jenže pokud muž skutečně udává řád v rodině a je svou ženou podporován s důvěrou, pak má v rodině přirozený respekt a jeho slovo samo stačí k tomu, aby nastolil pořádek, aniž by musel používat donucovací prostředky. Pokud žena postrádá onen prvek péče, podpory a důvěry ve svého muže, je muž nucen tento ryze ženský prvek suplovat - což ve většině případů nedopadá příliš povzbudivě. Holt jsme spíše lovci a ochránci než pečovatelky. Pokud samozřejmě nejde o unikátní případ vyrovnaného muže. Jenže takový muž si zpravidla nepřitáhne do své blízkosti ženu s absencí ženských kvalit. Nýbrž ženu, která bude mít opět vyrovnaný podíl mužského a ženského principu. Takový pár je pak skutečným vzorem harmonického vztahu založeném na bezpodmínečné laskavé péči a řádu, stejně jako na důvěře a bezpečí.
 

Muži, dávejte svým ženám řád, směr a bezpečí s láskou. Naslouchejte jejich citu a vědomí. Budou Vám za to neskonale vděčné a zahrnou Vás svou péčí, důvěrou ve Vaše schopnosti a podpoří Vaši cestu. Když se spletete a zjistíte, že jste nastolili špatný řád nebo směr, tak přijměte svou odpovědnost za chybu a zvolte dle svého nejlepšího vědomí a svědomí lepší řád a cestu životem. Napravíte to, protože to je to, co umíte, když za to přijmete odpovědnost. 
 

Ženy, dávejte svým mužům vhodnou míru péče, důvěry a podpory. Důvěřujte jeho intelektu a vůli. Budou za to velmi rádi a nastolí ve Vaší rodině bezpečný řád, jehož dodržování bude jejich dílem odpovědnosti. Když se přistihnete, jak muži berete jeho povinnosti, omluvte se mu za to, a s důvěrou v jeho schopnosti ho zahrňte péčí. Skutečný Muž nepodléhá tolik emocím a mateřskému pudu a dovede řídit loď partnerství a rodiny bez výkyvů nálad a zbytečných změn směru. Ochrání Vás i rodinu (i před Vámi samotnými, když to bude třeba) na rozbouřených vodách života a nedopustí, aby Vaše loď najela na mělčinu.
 

Ivo Leinveber