Jdi na obsah Jdi na menu
 


ESOTERIKA

1. 10. 2014

 

1525129_656616427710602_1401163582_n.jpg

 

Poslední dobou se všude objevuje plno „esoteriky“ a „esoteriků“, ale je tato esoterika opravdu tím, čím očekáváme, že by esoterika být měla? Nemyslím si. Komercionalizace proniká do všech oblastí, do oblasti esoteriky nevyjímaje. Podívejme se tedy na to, jak se liší skutečná esoterika od té „esoteriky“, co je nám neustále předváděna v médiích a i jinde na veřejnosti. Nejdřív se podíváme na to, jak se tváří ta mediální „esoterika“, potom se podíváme na to, co je ta skutečná esoterika.

 

Mediální „esoterika“ jsou především metody, jak z lidí vytřískat co nejvíce peněz za co nejméně práce. Vidíme tak podivné, často velmi ubohé a vtipné metody jako jsou různí pouťoví kartáři, podivní numerologové, mlžící a obecné věci říkající astrologové a v neposlední řadě obrovskou řadu tak zvaných „koučů“ osobního rozvoje, i když právě koučové se nenazývají tak okatě esoteriky, mezi nimi je dost lidí, kteří vědí, o čem mluví a dovedou pomoci.

Další částí jsou „esoterické“ časopisy, které tu více, tu méně bulvární formou přináší různé podivnosti a zajímavosti s velmi kolísavou kvalitou. Zde jako u normálního tisku najdeme tiskoviny, které jsou poměrně kvalitní a tím přínosné, ale i veliký brak, kde si autoři vymýšlí neskutečné články a vydávají je za skutečné. Těží z toho, že jde o záležitosti velmi špatně ověřitelné. Tyto mediální záležitosti jsou pak přeplněné inzeráty na podivné telefonní kartáře, astrology, numerology a léčitele. Z celého mediálního humbuku kolem „esoteriky“ pak vzniká u valné většiny lidí pocit, že esoterika je záležitostí komerční, zaměřená pouze na zisk nebo něco, co je vhodné jen pro hlupáky neschopné vlastního myšlení a zaostalé někde hluboko ve středověku.

Tomuto pohledu také velmi často napomáhají i mediálně dost proklamovaní „sluníčkáři“. Sluníčkáři nazývám lidi, kteří jsou za každou cenu pozitivní (někdy se setkáte s názvem pozitivisté). Tito sluníčkáři mají v povaze vytrubovat do svého okolí svou pozitivitu tak hlasitě, až to všem skutečně leze na nervy. Neustále poukazují na to, jak výhodné je být sluníčkářem a jak neskutečně hloupí jsou všichni okolo, protože nejsou sluníčkoví. Přitom těmto lidem nic sluníčkového ve skutečnosti nevychází, to si jen myšlenkově lžou sami sobě o tom, jak jsou skvělí a dokonalí a o tom, jak nemají žádnou chybu. To je z nich bohužel dost cítit, a proto se od nich hodně lidí právem odvrací a nepřijímá jejich postoj. Protože se však i tito sluníčkáři dost hlasitě nazývají esoteriky, poškozuje to mezi lidmi samotnou esoteriku jako celek.

V neposlední řadě najdeme také mezi „esoteriky“ i spoustu cvoků a bláznů, kteří by potřebovali lékařskou pomoc, ovšem mediálně jsou právě oni nesmírně zajímaví. Setkáváme se tak v médiích s blázny, kteří se pokouší provádět „magii“ před televizní obrazovkou a pak jsou zoufalí z toho, že jim nefunguje. Dále se setkáváme s různými lidmi trpícími mesianickým komplexem, kteří se pokouší svým nešťastným způsobem spasit svět. Různými kontaktéry, ať již s bytostmi z vyšších sfér nebo mimozemšťany, kteří se však kontaktují maximálně s vlastním poškozeným podvědomím a podobně. Příkladů můžeme najít bezpočet a jen velmi vzácně najdou média člověka, který mezi ně nepatří. Ovšem takový člověk se v té záplavě ztratí a pak je také velmi rychle zapomenut. No a nesmím zapomenout na velmi mediálně zajímavé sekty, církve a náboženská hnutí, která jsou množstvím provalených skandálů také mediálně nesmírně zajímavá. Z tohoto obrovského chumlu převážně negativních a skrytě negativních zpráv pak vzniká velice zkreslený obraz o esoterice a esotericích, který je zakotven v naší společnosti natolik, až se ze slova esoterika stává slovo minimálně nevhodné, ne-li přímo neslušné.

 

Co je ta pravá esoterika?

Co to tedy je ta pravá médii nezkreslená esoterika? Je spousta definic, které si můžete přečíst v knihách a na internetu, ale v podstatě se všechny dotýkají daného tématu jen okrajově a definují jen některou z částí esoteriky. Já prostě definuji esoteriku jako způsob života a snahu o neustálý rozvoj a růst nezávisle na použitých metodách a způsobech. Ano, můžeme si vykládat karty, ale výklad karet není esoterika, to je jen určitá pomůcka v esoterice, stejně jako astrologie a jiné podobné metody. Nemají za cíl nějak věštit budoucnost, to si vymysleli „esoterici“ především kvůli výdělku, ale mají za cíl lepší pochopení sebe samého a svého podvědomí. Ano, občas se díky lepšímu vnitřnímu pochopení svého podvědomí a chování dokáže určit budoucnost nějakého děje, ale to opravdu není cílem těchto metod. Zkrátka vzdělávejte se, zkoumejte své podvědomí a motivace, věnujte se osobnímu a osobnostnímu růstu a nepřestávejte u toho myslet, tohle všechno je normální život, tohle všechno je skutečná esoterika. No a pro zábavu se občas můžete věnovat i té „esoterice“ 

 

 

 

 

                                                 Autor: Jan Salomon 

 

                                                                                                       Zdroj: FB